Kapat

Osman Bey Dönemi Konu Anlatımı

Anasayfa
Tarih Osman Bey Dönemi Konu Anlatımı

Bu yazımızı Osman Bey Dönemi Konu Anlatımı başlığı altında kaleme alacağız. Öncelikle Ertuğrul Gazi’nin vefatının ardından devletin başına oğlu Osman Bey geçti. Osman Bey ilk başlarda Bizans’a karşı oldukça başarılı bir tutum izledi. Hali hazırda Bizans iç karışıklıklarla uğraşırken Anadolu’daki topraklarıyla neredeyse hiç ilgilenemiyordu. Hatta Anadolu topraklarından sorumlu tekfurlar Bizans’taki merkezi otoriteyi dinlemiyor, kendilerine göre hareket ediyorlardı.

İlk olarak Eskişehir yakınlarında bulunan Karacahisar, oldukça uzun süren bir kuşatma sonrasında Osmanlı topraklarına katıldı. Hemen ardından Yarhisar, İnegöl ve Bilecik fethedilen yerler arasında oldu. Böylelikle Osman Gazi, Osmanlı topraklarını büyüterek birçok alanda gücünü artırdı. Bu fetihler sonucunda Bilecik başkent ilan edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi

Osman Bey’in yaptığı fetihler sonucunda Bizans İmparatorluğu ve tekfurlar harekete geçti. Bunun üzerine 1302 yılında Koyunhisar Savaşı Bizans ve Osmanlı arasında başlamış oldu. Osman Bey Dönemi Konu Anlatımı yazımıza Koyunhisar Savaşı ile devam ediyoruz.

osman bey dönemi, odman bey konu anlatımı, osman bey dönemi konu anlatımı

Koyunhisar (Bafeon) Savaşı (1302)

Bizans, Osmanlı karşıtı tekfurlar için tam iki bin kişilik bir askeri kuvvet gönderdi. Gemlik civarında bulunan Koyunhisar’da (Bafeon) Osmanlı ve Bizans ilk kez savaştı. Savaş sonucunda Osmanlı galip geldi. Bu savaş sonrasında Bursa kuşatıldı ve İzmit (Kocaeli) için Osmanlı’ya büyük bir fırsat doğdu.

1313 yılında Lefke (Osmaneli), Akhisar, Mekece, Geyve ve Leblebici (Lüblüce) kaleleri Osmanlı tarafından ele geçirildi. Bursa kuşatması surların sağlamlığı ve Bizans’ın bu bölgeye ettiği yardımlar sonucunda başarılı olamadı. Ancak Bursa’nın dışarı ile olan bağlantısı tamamen kesilmiş oldu.

Osman Bey döneminde bunlara ek olarak ilk Osmanlı parası bakır olarak bastırıldı. Ayrıca ilk Osmanlı vergisi olan “Bac” vergisi de uygulanmaya başlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir