Kapat

Fiziksel ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı

Anasayfa
Biyoloji Fiziksel ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı

Bu yazımızda fiziksel ve kimyasal sindirim çeşitlerinin ne olduğunu detaylı şekilde ele alacağız. Bildiğiniz üzere gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinlerin içerisinde karbonhidrat, yağ ve protein gibi vücudumuz için gerekli olan öğeler vardır. Bu besin öğelerinin doğrudan kana geçmesi mümkün değildir. Bunun için öncelikle sindirim şarttır.

Aldığımız besinlerin hücre zarından geçebilecek derecede küçük parçalara ayrılmasına sindirim adı verilmektedir. Sindirim, hücrelerin beslenebilmeleri ve devamlılıklarını sürdürebilmeleri için oldukça önemli bir olaydır. Sindirim çeşitlerine bakacak olduğumuzda, fiziksel ve kimyasal sindirim olarak iki başlık altında incelendiğini görmekteyiz.

1) Fiziksel Sindirim (Mekanik Sindirim)

Yapısal herhangi bir değişikliğe uğramadan, besinlerin normalden daha küçük parçalara ayrılma olayına fiziksel sindirim denmektedir. Fiziksel sindirimin amacı, besinlerin yüzey alanını – dolayısıyla substrat yüzeyini – genişleterek enzim etkinliğini maksimum şekilde arttırmaktır. Fiziksel sindirimin diğer adıysa mekanik sindirim olarak geçmektedir. Fiziksel sindirim, kimyasal sindirimin daha kolay gerçekleşebilmesine yardımcı olur.

ÖRNEK: Bir protein molekülünün, protein parçalarına dönüşmesi fiziksel sindirime örnektir. Ya da ağızdaki besinleri dişler aracılığıyla çiğneyerek daha küçük parçalara ayırmak fiziksel sindirime verilebilecek en iyi örneklerdendir.

fiziksel ve kimyasal sindirim

Fiziksel ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı

2) Kimyasal Sindirim

Vücuda alınan besinlerin, enzimler kullanılarak ve su harcanarak yapı taşlarına (monomer) kadar parçalanması olayına kimyasal sindirim adı verilir. Kimyasal sindirim gerçekleşirken enerji (ATP) harcanmaz. Hücre içinde ya da hücre dışında kimyasal sindirimin gerçekleşmesi mümkündür.

ÖNEMLİ NOT: Bir hücrenin kimyasal sindirim yapması hücre canlılığına kanıt olarak gösterilemez.

Kimyasal sindirimlerde su harcanmasına bağlı olarak ozmotik basınç, yani yoğunluk artış gösterecektir. Hücrenin pH değeri ise değişebilir.

ÖRNEK: Su ve enzim kullanılarak karbonhidratların monosakkaritlere, proteinlerin aminoasitlere, yağlarınsa yağ asidi ve gliserole kadar parçalanmasını kimyasal sindirime örnek olarak gösterebiliriz.

Yine aynı şekilde karbonhidratlar tükürük sıvısı içerisindeki enzimler sayesinde kimyasal sindirime uğrarlar. Proteinlerse mide öz suyu içerisindeki enzimler sayesinde kimyasal sindirim geçirirler.

Genel olarak baktığımızda fiziksel ve kimyasal sindirim konusu bu anlattıklarımızdan ibarettir. Eğer bu konuyla alakalı olarak aklınıza takılan herhangi bir soru varsa, alt kısımda bulunan yorum kutucuğuna sorunuzu rahatlıkla bizlere yöneltebilirsiniz. En kısa süre içerisinde ekibimiz tarafından cevaplanacaktır. Ayrıca Hücre Konu Anlatımı başlıklı konumuzu da detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir