Kapat

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?

Anasayfa
Fizik Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?
fiziğin alt dalları, atom fiziği

Bu yazımızda fiziğin alt dalları konusunu ayrıntılı olarak işleyeceğiz. Öncelikle fiziğin genel anlamda tanımını yaparak başlayalım. Fizik, madde ile enerji arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalıdır. Olaylar incelenirken formüllerden, matematiksel modellemelerden ve ilişkili bilim dallarından faydalanılır. Fizikte edinilen bilgiler de diğer bilim dallarında aktif olarak kullanılmaktadır.

Fizikte büyüklükler belirli kurallar çerçevesinde sınıflandırılmaktadır. Uygun ölçüm araçları sayesinde ölçümler ve gözlemler yapılır. Yapılan gözlemler neticesinde de deneyler uygulanmaya başlanır. Gözlem ve deneyin diğer bütün fen bilim dallarında olduğu gibi fizikte de önemi son derece büyüktür. Fizikte yasalar ifade edilirken matematikten ve formüllerden yararlanılır. Tüm bunlara ek olarak fizik, teknolojik gelişmelerle de bizzat yakından ilgilidir.

Fizikte bilimsel çalışmalar yapılırken olaylar çeşitli alt dallara ayrılarak incelenmektedir. Bunlar mekanik, termodinamik, atom fiziği, elektrik, katıhal fiziği, optik, manyetizma, nükleer fizik ve kuantum fiziği şeklindedir. Şimdi fiziğin alt dalları başlığı altında tüm bu saydığımız dalları detaylı olarak inceleyelim.

1) Mekanik

Mekanik, fiziğin alt dalları arasında en önemlilerden bir tanesidir. Mekanik için en genel tabiriyle hareketi inceler diyebiliriz. Yani cisimlerin nasıl hareket ettiklerini ve nasıl etkileşim içerisinde bulunduklarını konu alır. Eğer bir yerde hareket söz konusuysa, rahatlıkla fiziğin alt dallarından olan mekanik ile alakalıdır diyebiliriz.

fiziğin alt dalları, mekanik

Mekanik

2) Elektrik

Fiziğin alt dallarından olan elektrik maddelerin sahip olduğu elektron ve protonlarla yakından ilgilidir. Elektron ve protonların sebep olduğu elektriksel kuvvet ve elektriksel alan, fiziğin ilgi alanına girer. Kondansatörler (sığaçlar), bobinler, dirençler ve devre elemanları elektrik alt dalının en önemli unsurlarındandır. Aynı şekilde elektriğin oluşumu ve iletimi de incelenen diğer konular arasındadır.

fiziğin alt dalları, elektrik

Elektrik

3) Termodinamik

Termodinamik, enerjinin madde içerisinde yayılmasını inceleyen fiziğin alt dalıdır. Termo kelimesi Latincede “Isıyla alakalı olan” demektir. İsminden de anlaşılacağı üzere burada bahsettiğimiz enerji, ısı enerjisidir. Isı iletimi ve ısı yayılması gibi konular termodinamiğin ilgi alanına girer. Günlük hayatta da karşımıza birçok sistemde çıkabilmektedir.

fiziğin alt dalları, termodinamik

Termodinamik (Alttan Isıtma Sistemleri)

4) Atom Fiziği

Atom fiziği, atomu oluşturan taneciklerin birbirleriyle olan etkileşimini inceleyen fiziğin alt dallarından biridir. Ancak atom fiziği ile nükleer fizik kesinlikle karıştırılmamalıdır. Atom fiziği atomu oluşturan unsurları konu edinirken, nükleer fizik atom çekirdeği ile ilgilenir. Aradaki bu ince çizgiye fazlasıyla dikkat edilmesi gerekir.

fiziğin alt dalları, atom fiziği

Atom Fiziği

5) Nükleer Fizik

Fiziğin alt dalları içerisinde en çok karıştırılan nükleer fizik ve atom fiziğidir. Yukarda da bahsettiğimiz üzere, nükleer fizik atom çekirdeğinin yapısını incelemektedir. Kararsız çekirdeklerin yaptıkları ışımalar nükleer fizik ile doğrudan alakalıdır. Atom çekirdeğindeki bağ enerjileri ve çekirdekte meydana gelen tepkimeler de yine nükleer fizikle ilgilidir.

fiziğin alt dalları, nükleer fizik

Nükleer Fizik

6) Katıhal Fiziği

Adından da anlaşılacağı üzere katıhal fiziği yoğun haldeki maddelerin optik, elektriksel, manyetik ve esneklik özelliklerini konu edinmektedir. Katılar için bahsedilebilecek bütün özellikler katıhal fiziği içerisinde incelenmektedir.

fiziğin alt dalları, katıhal fiziği

Katıhal Fiziği

7) Optik

Optik deyince aklımıza ışık ve ışıkla ilgili tüm olaylar gelmelidir. Işığın kırılması, kırınımı, yansıması, mercekler ve gölge oluşumları optik ile ilgilidir. Günlük yaşantımızda pek çok yerde fiziğin optik alt dalından sıklıkla faydalanılmaktadır.

fiziğin alt dalları, optik

Optik

8) Manyetizma

Dünyanın çevresinde bulunan manyetik alanı ve üzerinden elektrik akımı geçmekte olan maddelerin çevrelerinde oluşturdukları manyetik alanı inceler. Mıknatıslar, manyetizma alt dalının inceleme alanına girmektedir.

fiziğin alt dalları, manyetizma

Manyetizma

Genel itibariyle fiziğin alt dalları ve detaylı açıklamalarını incelemiş olduk. Şimdi de fiziğin tüm bu alt alanları günlük yaşantımızda nerelerde karşımıza çıkıyor bunları detaylandıralım…

Fiziğin Alt Dalları Hakkında Örnekler

Günlük yaşantımızda, ev sistemlerimizde, iş hayatında ve pek çok yerde fiziğin alt dalları üzerinden yoğun olarak yararlanırız. Fizik teknolojiyle iç içedir ve az sonra vereceğimiz örneklerde de bunu rahatlıkla göreceğiz. Mekanik ile başlayalım…

 • Mekanik: Mekaniği en genel tabiriyle hareketi inceler olarak tanımlamıştık. Örneğin rüzgâr güllerinden enerji üretimi, araçların nasıl hareket ettikleri ve motor sistemlerinin nasıl çalıştığı gibi konular mekaniğin inceleme alanına girer.
 • Elektrik: Elektrik alt dalına trafolar üzerinde yapılan çalışmaları ve evlerimizdeki elektrik sistemlerinin yapısını örnek olarak verebiliriz.
 • Termodinamik: Termodinamiğe en akılda kalıcı örnek olarak, dairelerdeki alttan ısıtma sistemlerini örnek verebiliriz.
 • Atom Fiziği: Atomların birbirleriyle etkileşmesini ve hareketini örnek olarak verebiliriz.
 • Nükleer Fizik: Enerji üretmek için kurulan nükleer santraller, nükleer fiziğe örnek olarak verilebilirler.
 • Nükleer Fizik: Katılar ve kristallerin analiz edilmesini katıhal fiziğine örnek gösterebiliriz.
 • Optik: Gözlük camlarının yapılması ve aynaları optik için örnek verebiliriz.
 • Manyetizma: Mıknatısların demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çekmesi manyetizma alanına verilebilecek en güzel örnektir.

Örnekleriyle beraber fiziğin alt dalları konusunu kapsamlıca sizlere anlatmış olduk. Umarız vermiş olduğumuz bilgilerle ihtiyacınız olan şeye ulaşabilmişsinizdir. Bu konuyla alakalı aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, bizlere yorum olarak yazı altından bildirebilirsiniz.

“Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

 1. Meraklı Çocuk says:
  • admin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir