Kapat

Dünyanın Küresel Şeklinin Sonuçları

Anasayfa
Coğrafya Dünyanın Küresel Şeklinin Sonuçları
dünyanın kürsel şeklinin sonuçları, dünyanın şeklinin sonuçları, dünyanın geoit şeklinin sonuçları

Bu yazımızda dünyanın küresel şeklinin sonuçları konusunu ele alacağız. Bildiğiniz üzere gerek tarihten günümüze ulaşan bilgiler doğrultusunda, gerekse teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın şeklinin yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır. Fakat dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızına bağlı olarak oluşan kuvvetler; ekvator etrafının şişkin, kutuplar çevresininse basık olmasına sebep olmuştur. Yani dünyanın şekli tam olarak küre şeklinde değil, özel olarak adlandırılan geoit yapısındadır. Ancak pratik olarak rahatlıkla küresel bir şekle sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyamızın geoit yapıda olması bazı önemli sonuçlar doğurmuştur. Şimdi dünyanın küresel şeklinin sonuçları listesini detaylı olarak ele alalım.

Dünyanın Küresel Şeklinin Sonuçları Nelerdir?

 • Dünyanın yapısının geoit şeklinde olmasına bağlı olarak ekvatordan ölçülen çevre uzunluğu kutuplardan ölçülen çevre uzunluğundan fazladır. Bu fark kendini yaklaşık olarak 21 km olarak göstermektedir.
 • Dünyamız ekvatordan şişkin, kutuplardan basık bir yapıda olduğu için yerçekimi kutuplarda ekvatora göre daha fazladır (deniz seviyesinde). Çünkü çekirdeğe yakınlık bakımından kutuplar daha üstündür.
 • Dünyamız küresel bir yapıda olmasından dolayı yeryüzü ve gökyüzünün ayrılıyor gibi görünmesini sağlayan ufuk çizgisi meydana gelir. Bu olaya en güzel örnek, bir okyanus veya denizde gemilerin önce bacalarının sonra gövdelerinin görünmesidir.
dünyanın küresel şeklinin sonuçları, dünyanın şeklinin sonuçları, dünyanın geoit şeklinin sonuçları

Dünyanın Küresel Şeklinin Sonuçları

 • İki meridyen arası uzaklık ekvatordan kutuplara doğru azalmaktadır. Bu, dünyanın küresel bir şekle sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Paralellerin çevre uzunluklarının ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azalması dünyanın küresel şeklinin sonuçları arasındadır.
 • Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı ekvatordan kutuplara doğru azalır. Buna bağlı olarak da güneşin doğma ve batma süreleri (alacakaranlık) kutuplarda çok uzun zamanlı olmaktadır.
 • Dünyanın küresel bir şekle sahip olması, dünya haritalarının düzleme aktarılma esnasında bozulmalarına sebep olmaktadır. Bu durumda en fazla bozulma oranı kutuplar çevresinde, en az bozulma ise ekvator çevresinde olur.
 • Dünyanın ay yüzeyinde oluşturduğu gölge yuvarlak şeklindedir. Bu da dünyanın küresel şeklinin sonuçları arasında gösterilebilir.
 • Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe güneş ışınlarının düşme açıları azalmaktadır. Buna bağlı olarak da ortalama sıcaklık değerleri kutuplarda en az, ekvatorda en fazla olmaktadır.
 • Son olarak uzaydan bakılınca dünyanın yarısı aydınlık, yarısı karanlık gözükmektedir. Karanlık ve aydınlık olan bu kısımlar daire şeklindedir ve aydınlanma çizgisi ile birbirlerinden ayrılırlar.

Genel itibariyle dünyanın küresel şeklinin sonuçları bu şekildedir. Konuyla alakalı olarak aklınıza takılan her soruyu yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa süre içerisinde gerekli dönüt sağlanacaktır. Ayrıca Kayaçlar Konu Anlatımı başlıklı yazımızı inceleyerek, coğrafya hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

“Dünyanın Küresel Şeklinin Sonuçları” üzerine 2 yorum

 1. Sami says:
 2. KİLLA HAKAN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir