Kapat

Coğrafyanın İlkeleri Nelerdir?

Anasayfa
Coğrafya Coğrafyanın İlkeleri Nelerdir?
coğrafyanın ilkeleri, coğrafyanın ilkeleri nelerdir, coğrafyanın ilkelerine örnekler

Bu yazımızda coğrafyanın ilkeleri konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız. Öncelikle pek çok diğer bilim gibi coğrafya biliminin de kendine özgü bazı ilkeleri vardır. Coğrafya bilimi, bu ilkeler doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirir ve istediği sonuçlara ulaşır. Temelde coğrafyanın üç ana ilkesi bulunmaktadır. Bunlar dağılış ilkesi, nedensellik ilkesi ve karşılıklı ilgi (bağlantı) ilkesi olarak sıralanabilir. Şimdi bu ilkeleri detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Coğrafyanın İlkeleri

1) Dağılış İlkesi

Coğrafya biliminin diğer bilimlerden ayrılarak kendine özgü bir yol haritası çizmesini sağlayan en önemli ilke dağılış ilkesidir. Bu yönüyle de coğrafyanın ilkeleri arasında belki de en önemlisidir. Yağış, nem, sıcaklık, yükseklik veya nüfus gibi birtakım durumun nerelerde yoğun, nerelerde seyrek olduğu hakkında bilgi edinmemizi coğrafyanın dağılış ilkesi açıklar. Bunu açıklarken de özellikle haritalardan yardım alır. Çünkü haritalar belli bir etkenin hangi bölgelerde sık, hangi bölgelerde seyrek olduğunu göstermede en anlaşılabilir unsurdur. Coğrafyanın dağılış ilkesine aşağıda yer alan durumlar örnek gösterilebilir.

  • Dünyada yaşlı nüfusun en çok yaşadığı bölgeler
  • Türkiye’deki iklimlerin dağılışı
  • Beyin göçünün en sık rastlandığı yerler

2) Nedensellik İlkesi

Diğer bilimlerde olduğu gibi coğrafya bilimi de olaylar arasındaki neden – sonuç ilişkilerinin üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarını gerçekleştirir. Coğrafyanın ilkeleri arasında yer alan nedensellik, coğrafi olayların temel nedenlerini ve bu olayların doğurduğu sonuçları ele alır. Özellikle “Neden?” sorusu bu ilke doğrultusunda karşımıza çıkacak olan en önemli anahtar kelimedir. Buna bir örnek vermek gerekirse:

  • “Dere yatakları üzerinde gerçekleşen bol miktarda yağış, kısa sürede sel oluşmasına neden olur. “

Yukarıda yer alan cümlede de görüldüğü üzere sel olayının gerçekleşme nedeni belirtilmiştir. Buradan hareketle yukarıdaki cümlede coğrafyanın nedensellik ilkesinin kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

3) Karşılıklı İlgi (Bağlantı) İlkesi

Bağlantı ilkesi, ya da diğer bir ifadeyle karşılıklı ilgi ilkesi, coğrafi olayların birbirleriyle olan etkileşimini incelemektedir. Doğada gerçekleşen her coğrafi olay, başka bir coğrafi olayla bağlantılıdır. Bu duruma bir örnek verelim:

-Sıcaklık nemi, nem de sıcaklığı etkilemektedir. Bu doğrultuda;

  • Sıcaklığın arttığı ölçüde havanın nemi taşıma kapasitesi de artacaktır. (Burada sıcaklığın nemi etkilediğini görüyoruz.)
  • Nemin yoğun olduğu bölgelerde ısınma/soğuma durumlarına az rastlanır. Bundan dolayı nemli bölgelerde sıcaklık farkı çok azdır.  (Buradaysa nemin sıcaklığı etkilediğini görüyoruz.)

Genel itibariyle coğrafyanın ilkeleri konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Eğer bu konuyla alakalı aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, aşağıdan yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde cevaplanacaktır.

 İLGİLİ KONULAR:

Paralel ve Meridyenlerin Özellikleri

Kayaçlar Konu Anlatımı

Türkiye’nin Özel Konumunun Sonuçları

“Coğrafyanın İlkeleri Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Ayhan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir